Why clay?

Nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie ile razy to pytanie zostało nam zadane po informacji, że nasz dom ma być wykonany właśnie z tego materiału.

Odpowiedz nie jest jednoznaczna, a za budowa domu z tego materiału przemawiało bardzo wiele argumentów. Okazuje się że glina nie jest materiałem nowym oraz rzadkim w użyciu, co trzeci dom na świecie jest właśnie zbudowany z tego materiału. Większość osób w tym momencie powie że domy te wybudowane zostały krajach o ciepłym klimacie, bez deszczu itd. Okazuje się że nie ma nic bardziej mylnego. Wiele domów istnieje u naszych zachodnich sąsiadów, dla we Francji, w okolicach Lionu, 75 proc. budynków jest ulepionych z gliny. W Wielkiej Brytanii tylko w dwóch hrabstwach Devon i Cornwallia doliczono sie ponad 50 tys. takich budynków, co ciekawe domy te, w tym deszczowym kraju, maja przeciętnie po 200-300 lat przy czym wiek niektórych szacowny jest nawet na 600 lat.  Tak wiec żywotność budynków z tego budulca została sprawdzona i potwierdzona.

Dom z gliny wybudowany w 2001 roku w hrabstwie Devon w Wielkiej Brytanii w technice 'cob' 


Jak się okazuje budownictwo z gliny nie ominęło również naszego kraju w okresie przed i powojennym powstało na terenach Polski wiele domów jednorodzinnych, zagród gospodarskich, a nawet kilka obiektów użyteczności publicznej (np. szkoła podstawowa w Kasińce Małej) Jednak dokładna liczba domów jest trudna do ustalenia gdyż propaganda z lat 50 tych, której zadaniem było zniechęcenie do budowania z gliny na rzecz budynków z wielkiej płyty, spowodowała że mieszkańcy i właściciele takich domów zaczęli się tego wstydzić i fakt ten ukrywać.

Szkoła Podstawowa w Kasińce Małej jako jeden z przykładów budownictwa z gliny w Polsce - budynek stoi do dzis i ma się bardzo dobrze.


Budując dom z gliny należy nie zapominać o niesamowitych jej właściwościach zdrowotnych. Współczesne badania udowodniły, że glina leczy, ma właściwości - antyalergiczne i antybakteryjne, a poprzez swoje właściwości antystatyczne redukuje zawartość kurzu w powietrzu, zwiększa odporność skóry na mikroorganizmy, zapobiega wysychaniu śluzówki dróg oddechowych, sprzyja pozytywnej jonizacji powietrza. Ponadto w domu z gliny panuje mikroklimat. Jest on ciepły zimą, a chłodny w upalne letnie dni. Mury z ziemi oddychają, a co za tym idzie wchłaniają i wyparowują wilgoć w sposób naturalny, zatrzymując ja na właściwym poziomie. Również na optymalnym dla człowieka poziomie jest utrzymywana wilgotność powietrza ok. 50-60%. Nie należy również zapominać o zaletach ekonomicznych i ekologicznych budowy takiego domu. Szacuje się, ze budowa w porównaniu z metodami obecnie stosowanymi może kosztować mniej o 7-20%, w zależności od naszego wkładu pracy, nie mówiąc o późniejszym użytkowaniu, które będzie niższe chociażby poprzez mniejsze zapotrzebowanie na energie do ogrzewania. Główny budulec - glina jest materiałem, który występuje niemal we wszystkich miejscach w Polsce. Nie trzeba go transportować, można budować z tego, co jest na miejscu. Poza tym do budowy domów z gliny nie potrzeba żadnych kwalifikacji, wystarczy mieć tylko pewną zręczność, żeby mieszać tę glinę z dodatkiem wody i słomy i z tego lepić budynki. Tak wiec dysponując grupa znajomych możemy w tani, przyjemny sposób budować dom z budowy którego budowy będziemy mieli dużo większa satysfakcje niż wybudowanym przy użyciu firmy budowlanej w sposób wspólczesny.


Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ budowy domu z gliny na środowisko naturalne. Wystarczy przytoczyć kilka faktów. Całkowity nakład energii do zbudowania domu w różnych technologiach wynosi:

  • w technologii wielkopłytowej 180.000 kWh
  • w technologii tradycyjnej (cegła) 80.000 kWh
  • w technologii (glina drewno) 25.000 kWh,

Należy wiedzieć, że im mniejsze zużycie energii tym mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Nie pozostaje to również bez znaczenia na obniżenie kosztów budowy. Jak widać z powyższych zalet budowy domu z gliny jest wiele sa i również minusy największym z nich czas wykonania materiału do budowy. Ręczne mieszanie gliny ze słoma i formowanie bloczków jest procesem czasochłonnym jednak i na to w obecnych czasach można znaleźć sposób chociażby poprzez zmechanizowanie w części procesu ich wyrobu z czym chcemy poeksperymentować podczas naszej budowy. Więcej szczegóły oraz technika budowy naszej chaty w rozdziale O chacie oraz w Dzienniku Budowy

Projekt i realizacja YASNE.PL
Drupal i Wordpress ekspert. Strony www, sklepy internetowe, portale społecznościowe, projekty graficzne.